داده‌ها یا همان اطلاعات افراد یکی از مهمترین یا به نوعی باارزشترین داراییهای آنهاست. این داده‌های می‌تواند اطلاعاتی از کار، تجارت، عکس، بازی یا هر چیز ارزشمند قابل نگهداری باشد.

نگهداری از این داده‌ها می‌تواند سخت و در برخی موارد آسان باشد. امروز نگهداری از داده‌ها را هاردها به عهده گرفته‌اند از این رو شرکتهای مختلف با تکنولوژیهای متفاوت دست به تولید هارد دیسک در بازار رقابتی زده‌اند. سیگیت یکی از این شرکتهاست که در تولید هارد دیسک سخن زیادی دارد. در این مطلب بر آن شدیم سه سری از هاردهای سیگیت که برخی از آنها در مجموعه فرازسیستم نیز به فروش می‌رود را به مخاطبان معرفی کنیم.

شرکت سیگیت یکی از بزرگترین صاحبان تکنولوژی تولید هارد در دنیاست که تا به امروز هارد دیسکهای بسیاری وارد بازار جهان کرده است. سیگیت هاردهایی با سری جدیدی به نام گاردین وارد بازار کرده تا داده‌ها با حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن ذخیره شود. هارد درایوهای گاردین با الهام از جهان پیرامون و بر اساس نوع کاربردشان در سه مدل BarraCuda ،IronWolf و SkyHawk طبقه‌بندی شده‌اند. هر کدام از این مدلها کاربریهای متفاوتی دارد که در ادامه مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

باراکودا BarraCuda

این مدل از هاردهای سری گاردین سیگیت از نسل گذشته خود الهام گرفته شده و مخصوص محاسبات، کارهای روزانه با لپتاپ و کامپیوترهای رومیزی و سیستمهای خاص بازی طراحی شده است. باراکودا را در سه مدل BarraCuda، BarraCuda Pro و FireCuda با ظرفیتهای متفاوت برای کارهای مختلف طراحی کرده‌اند.

هاردهای مدل باراکودامدل باراکودا در ظرفیتهای مختلف و برای لپتاپها یا کامپیوترهای رومیزیی طراحی شده است که مسئولیت انجام محاسبات و کارهای روزانه در منزل و محل کار را به عهده دارد. هارد دیسک 2/5 اینچی باراکوای سیگیت با قطر 7 میلی‌متر از باریکترین درایوهای بازار برای دستگاههای قابل حمل چون لپتاپ است. ظرفیت این هارد با این اندازه تا 2 ترابایت است. ظرفیت هاردهای 3/5 اینچی باراکودای سیگیت از 500 گیگابایت تا 4 ترابایت تولید شده است.

هاردهای مدل باراکودا پروهاردهای مدل باراکودا پرو سیگیت برای کسانی که فراتر از کارهای روزانه به هارد دیسکی با سرعت و ظرفیت بالاتر نیاز دارند مناسب است. جا به جایی اطلاعات با سرعت 220 مگابایت بر ثانیه باراکودا پرو را تبدیل به سریعترین هارد 10 ترابایتی PC در بازار کرده است. مدل هارد با سرعت 7200 دور بر دقیقه در ظرفیتهای 6، 8 و 10 ترابایت تولید شده است. هاردهای 3/5 اینچی 10 ترابایتی باراکودا پرو با حافظه کش بالا تا کنون کم مصرفترین هارد موجود در بازار است.

هاردهای مدل فایرکوداهاردهای مدل فایرکودای سیگیت از خانواده هارد درایوهای SSHD است. فایرکودا باحافظه فلش NAND 8 گیگابایتی برای سیستمهای گیمینگ به گونه‌ای طراحی شده است که پاسخگوی نیاز علاقه‌مندان به بازیهای رایانه‌ای باشد. این مدل هارد سیگیت برخلاف بوت چند دقیقه‌ای سایر هاردها، بوت را در چند ثانیه انجام می‌دهد، سرعت بارگذاری بالایی دارد و علکرد آن 5 برابر سریعتر از دیگر هاردهای استاندارد در بازار است.

البته باید بگوییم هاردهای باراکودا پرو و فایرکودا هنوز وارد بازار ایران نشده است.

آیرون‌وُلف IronWolf

این مدل از هاردهای سری گاردین سیگیت برای ذخیره‌سازی اطلاعات تحت شبکه NAS کاربرد داشته و بهترین عملکردشان را برای ذخیره‌سازی گروهی بیش از یک Bay ارائه می‌دهند. هاردهای مدل آیرون‌ولف سیگیت از پروتکل Raid نیز پشتیبانی کرده که با اتصال هاردها به هم فضای ذخیره‌سازی و امنیت اطاعات را افزایش می‌دهد.

مدل آیرون‌ولف برای حرفه‌ای‌ها و علاقه‌مندان به تکنولوژی و کسب و کارهایی که از ذخیره‌سازی NAS بهره می‌برند مناسب است زیرا آنها نیاز به ذخیره سازی اطلاعات در 24 ساعت شبانه‌روز و 7 روز هفته دارند. درایورهای IronWolf در دو مدل IronWolf و IronWolf Pro طراحی و تولید شده است که در ادامه به اختصار به آن می‌پردازیم.

هاردهای مدل آیرون‌ولفهارد آیرن‌ولف IronWolf برای عملکرد سریع و پایدار از یک تا هشت Bay در سیستمهای ذخیره‌سازی شبکه NAS در طول شبانه‌روز طراحی شده است. ویژگی جدید و انحصاری AgileArray شرکت سیگیت برای هاردهای آیرون ولف به وسیله تکنولوژی RV sensors و dual-plane balancing ارتعاشات و نوسانات هارد هنگام چرخش را به حداقل می‌رساند. همچنین این مدل هارد آیرن‌ولف به سیستم مدیریت پیشرفته مصرف انرژی مجهز بوده و به وسیله کنترل بازاریابی خطا و اطمینان از فعالیت هارد در محیط RAID اطلاعات را یکپارچه‌سازی می‌کند.

هاردهای آیرون‌ولف پروهاردهای مدل آیرن‌ولف پرو برای ذخیره‌سازی حرفه‌ای با حجم کاری زیاد و استفاد شبانه‌روزی در هفته طراحی شده است. این هارد به تکنولوژی چند کاربری مجهز بوده و تا 300 ترابایت حجم کاری را در سال پشتیبانی می‌کند. آیرون‌ولف پرو نیز در سیستمهای بزرگ و متوسط NAS بسیار کاربرد داشته و بار کاری بیشتر به نوشتن داده‌ها اختصاص داده شده است. حسگرهای رطوبتی هاردهای آیرن‌ولف پرو آنها را برای محیطهای مختلف سازگار کرده است.

هاردهای مدل اسکای‌هاوک

اسکای‌هاوک SkyHawk

هارد درایوهای SkyHawk برای ضبط هوشمنانه تصاویر و مخصوص دوربینهای مداربسته است. این هارد درایو می‌تواند هر روز هفته به صورت شبانه‌روزی بدون وقفه تصاویر 64 دوربین یا کانال ویدئویی را بدون از دست رفتن هیچ فریمی ذخیره کند. هارد درایو اسکای‌هاوک برای برای ضبط ویدئوی تحت شبکه (NVR)، ضبط تصاویر دوربینهای مداربسته (SDVR)، ضبط تصاویر دوربینهای مداربسته ترکیبی (SDVR) و ضبط تصاویر دوربینهای مداربسته (DVR) کاربرد دارد.
تکنولوژی ImagePerfect به کار رفته در هاردهای اسکای‌هاوک تصاویر را با کیفیت بالا ذخیره می‌کند. از آنجا که این درایوها برای دوربین طراحی شده است سه برابر درایورهای معمولی بوده و عملکرد قابل اطمینانی ارائه می‌کند. از این رو درایو 10 ترابایتی اسکای‌هاوک می‌تواند تا ده هزار ساعت ویدئوی HD را ذخیره کند. 90 درصد از توان این هارد برای ضبط و 10 درصد آن برای پخش تصاویر استفاده میشود.
همچنین هارد درایو اسکای‌هاوک مجهز به نرم‌افزار مداربسته بوده که اطمینان آن را تا 30 درصد افزایش می‌دهد. مصرف کم برق در این هارد درایو سیگیت انتشار گرما را کاهش داده و مقابل عملکرد آن را بهبود می‌دهد.