حجم زیاد اطلاعات در دنیای امروز نگهداری آن را با مشکل رو به رو کرده است. همین امر باعث شده سیستمها به هاردهایی با ظرفیت و مقاومت بالاتری مجهز شوند.

هارد دیسکها بزرگترین حافظه جانبی کامپیوتر بوده و وظیفه آن حفظ دائمی داده‌هاست. هدف از تولید هارد درایوهای اینترنال جا به جایی همیشگی آن نیست از این رو به گونه‌ای طراحی شده تا بتواند در برابر هر ضربه یا شوکی آسیب پذیر باشد. هاردها با این که ظاهر مشابه‌ای دارند اما از نظر حجم داخلی متفاوتند و در برخی موارد کاربردهای متفاوتی نیز دارند.

شرکت وسترن دیجیتال نیز در زمینه تولید هارد از بزرگترینها به شمار رفته و مطرح است. این شرکت یک سری هاردهای اینترنال با رنگ‌بندی متفاوت البته برای مصارف متفاوت طراحی و تولید کرده است. رنگهای متفاوت علاوه بر زیبایی و جذابیت برای مخاطب و تبلیغات تقسیم‌بندی کاربری نیز دارد. هر یک از این هاردها دارای حجمهای متفاوتی است و برای کاربری خاصی ساخته شده است. همین دو نکته است که در نگاه نخست به کاربر کمک می‌کند انتخاب راحتتری داشته باشد.

فرازسیستم نیز در مجموعه محصولات خود هاردهای وسترن دیجیتال را به فروش می‌رساند از این رو برای شناخت بهتر کاربرانش انواع رنگ‌بندی آن را به اختصار معرفی می‌کند.

هاردهای سبز وسترن دیجیتال هاردهای سبز وسترن دیجیتال

رنگ سبز همیشه نمادی از طبیعت و سازگاری با آن است. در هاردهای وسترن رنگ سبز نشان از کم مصرفی، بی‌سر و صدا بودن و بهبود ردیابی و جا به جایی اطلاعات است. هارد سبز برای ذخیره اطلاعات در حجم بالا مناسبی دارد. سرعت چرخش هارد سبز با استفاده از تکنولوژی intellipower تنظیم می‌شود و از آنجا که سرعت و مصرف پایینی دارد برای کارهای محاسباتی کاربرد ندارد.

هاردهای سبز معمولا قیمت پایینی داشته، به عنوان هارد دوم استفاده شده و در لپتاپ نیز استفاده نمی‌شود. هاردهای سبز وسترن دیجیتال گزینه مناسب برای کاربرانی است که تمایل به آرشیو اطلاعات خود دارند.

 هاردهای آبی وسترن دیجیتال هاردهای آبی وسترن دیجیتال

پیش از این که وسترن بخواهد هاردهایش را به صورت رنگ‌بندی تولید کند هاردهای تولیدیش از نوع آبی بود. هارد آبی با قیمت و سرعتی که دارد بیشتر برای کارهای روزمره خانگی مناسب است. اگر هارد آبی را در مقایسه با هارد سبز قرار دهید سر و صدا و مصرفی بیشتر اما عملکرد بهتری دارد و می‌توان به عنوان هارد اولیه از آن استفاده کرد. از این هارد بیشتر برای لپتاپ و کنسول بازی استفاده می‌شود.

حداکثر و حداقل حافظه کش در هاردهای آبی 64 و 16 مگابایت بوده، سرعت چرخش 5400 دور در دقیقه است. اکنون هارد آبی وسترن با ظرفیتهای 250، 320، 500 و 750 گیگ تا یک، دو، سه، چهار و شش ترابایت در بازار کامپیوتر موجود است.

هاردهای مشکی وسترن دیجیتال هاردهای مشکی وسترن دیجیتال

مشکی همیشه رنگی نشانه از شیکی و در کنار آن پیشرفت است. از این رو هارد مشکی وسترن مدلی پیشرفته و قوی در میان دیگر هاردهاست. وسترن این هارد خود را در دسته Hi Performance قرار داده است؛ آن دسته از هاردهایی که قدرت انجام کارهای محاسباتی و سرعتی را دارند. در هاردهای مشکی وسترن از دو پردازنده استفاده شده است.

حداکثر و حداقل حافظه کش آن به ترتیب 128 و 64 مگابایت و سرعت چرخش هد آن 7200 دور در دقیقه است. وسترن دیجیتال برای افزایش سرعت، کارایی و پردازش سریع هاردهای مشکی از حافظه کش داینامیک استفاده کرده است. اکنون از این هارد ظرفیتهای یک، دو و چهار در بازار موجود است.

هاردهای قرمز وسترن دیجیتال هاردهای قرمز وسترن دیجیتال

قدرت هارد قرمز وسترن در روشن بودن شبانه‌روزی بدون هیچ عیب و ایرادی آن را برای استفاده در شبکه و دستگاه NAS شبکه مناسب کرده است. با این که هارد قرمز می‌تواند 24 ساعته کار کند اما مانند مدل سبز مصرف آن پایین است. حافظه کش هارد قرمز از 46 تا 256 مگابایت بوده و سرعت چرخش هد آن 7200 دور در دقیقه است.

طراحی هاردهای قرمز وسترن به گونه‌ای است که برای ذخیره اطلاعات حساس در شبکه‌های خانگی یا اداری کوچک و به‌ کارگیری درایو برای پیکربندی RAID استفاده می‌شود زیرا خطر از دست رفتن داده‌ها در آن وجود ندارد.

هاردهای بنفش وسترن دیجیتال هاردهای بنفش وسترن دیجیتال

هاردهای بنفش وسترن به گونه‌ای طراحی شده است که برای استفاده سیستمهای امنیتی یا دستگاه DVR و NVR چون دوربینهای مداربسته مناسب است. این دستگاهها نیاز دارند 24 ساعته روشن بوده و اطلاعات را ضبط کنند. هارد بنفش مسئولیت ضبط اطلاعات شبانه‌روزی را به عهده دارد.